Dureri de dinti

  (25)
Sortare dupa
  • Paduden Rapid Forte este adjuvant in tratamentul simptomatic al durerii cum sunt: cefaleea - este unul dintre cele mai frecvente motive pentru ca
  • Advil Ultra apartine grupului de medicamente denumite antiinflamatoare nesteroidiene (cunoscute ca AINS) si sunt folosite pentru a calma durerea si a reduce inflamatia si febra.
  • Advil Ultra Forte contine ca substanta activa ibuprofenul, care apartine grupului de medicamente denumite antiinflamatoare nesteroidiene (cunoscute ca AINS) si sunt utilizate pentru a calma durerea si a reduce inflamatia si febra.
  • Analgex 400mg/325mg este recomandat tratamentului pe termen scurt al durerilor acute: cefalee, migrene, dureri dentare, dureri menstruale, dureri musculare, dureri de spate, durere in gat.
  • Apap Forte pentru copii apartine unui grup de medicamente denumite analgezice (calmante ale durerii) si antipiretice, care amelioreaza durerea de intensitate usoara pana la moderata si reduc febra.
  • BIOFEN 200mg contine ibuprofen care apartine grupei de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (AINS). Antiinflamatoarele nesteroidiene modifica raspunsul organismului la durere, inflamatie si febra.
  • Biofen Extra 400 mg/325mg contine paracetamol si ibuprofen. Paracetamol actioneaza prin oprirea semnalelor de durere de a ajunge la nivelul creierului. De asemenea, actioneaza pentru a reduce febra.
  • BIOFEN FORTE 400 mg este indicat pentru adulti si copii peste 12 ani si utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate usoara pana la moderat severa.
  • Ibuprofen Dr. Max este utilizat pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor usoare pana la moderate.
  • Ibalgin Duo are efect puternic si rapid impotriva durerilor dentare si de cap prin combinatia unica a celor doua substante active, Ibuprofen si Cafeina.
  • Ibalgin Rapid contine Ibuprofen lizinat, care se absoarbe semnificativ mai repede in organism pentru a ajunge mai repede la locul durerii.
  • Substanta activa continuta in Ibufen este ibuprofenul, care face parte din grupa medicamentelor denumite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) ce actioneaza reducand durerea, febra si inflamatia.
  • Ibuvalen 400 mg capsule este un medicament care face parte din grupa farmacoterapeutica: medicamente antiinflamatoare si antireumatice, nesteroidiene, derivati din acid propionic.
  • Ibuvalen Duo este un medicament OTC care are in compozitie ibuprofen si fosfat de codeina hemihidrat. Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente denumite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, inflamatie si febra. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor.
  • Ketifexin se utilizeaza pentru tratamentul simptomatic si de scurta durata al durerilor usoare pana la moderate.
  • Ce este Nurofen Forte si pentru ce se utilizeazaNurofen Forte face parte din grupa medicamentelor denumite AINS (medicamente antiinflamatoare
  • Ce este Nurofen Plus si pentru ce se utilizeazaNurofen Plus contine ca substante active ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8
  • Nurofen Ultra contine ibuprofen 400mg sub forma de ibuprofen lizinat care apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, inflamatie si febra.
  • PADUDEN Express Forte 400 mg capsule moi este indicat pentru adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani pentru ameliorarea simptomatica a durerii usoare pana la moderate, cum ar fi cefalee, dureri dentare, dureri menstruale/dismenoree, dureri musculare (contracturi) sau dureri dorsale. Stari febrile.
  • Paduden Express 200 mg Ibuprofen capsule moi este indicat la adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani pentru ameliorarea simptomatica a durerilor moderate pana la medii, cum ar fi cefalee, dureri menstruale, dureri dentare, febra si dureri din gripa si raceala, dureri musculare, dureri si febra reumatica si durere dupa vaccinare.
  • Panadol Baby este recomandat pentru tratamentul simptomatic eficace al durerilor din perioada eruptiei dentare si a altor dureri dentare.
  • Pararemin este un medicament OTC utilizat de catre adulti, adolescenti si copii cu varsta mai mare de 12 ani pentru tratamentul simptomatic al durerilor usoare si medii cu diferite localizari, precum dureri de cap, de dinti, in caz de menstruatie dureroasa, durere reumatica si pentru tratamentul durerii si febrei asociate cu raceala si gripa.
  • Rupalyn 400mg este destinat pentru tratamentul simptomatic al durerii de intensitate usoara pana la moderata
Dureri de dinti

Dureri de dinti

Durerea de dinti inseamna de fapt o durere localizata la nivelul dintilor sau la nivelul gingiilor, durerea prelungindu-se uneori la nivelul intregii falci sau fete. Aceste dureri se mai numesc si dureri dentare. Poate fi o durere trecatoare, sau de lunga durata. Daca se manifesta la nivelul dintilor, se poate manifesta ca o durere continua, trepidanta. Uneori, durerea se poate intensifica atunci cand consumi alimente sau cand bei bauturi reci sau fierbinti.

Cauzele durerii de dinti
Durerile de dinti pot fi cauzate de:

  • carie dentara: apare atunci cand nu respecti igiena orala, sau ai o alimentatie cu un consum excesiv de dulciuri sau alimente acide. Simptomele cariei presupun sensibilitatea la cald sau rece, durere in timpul masticatiei, respiratie urat mirositoare.
  • infectie: daca nu este tratata caria la timp, infectia poate ajunge la pulpa si la nervi. De asemenea, pulpa se poate inflama sau infecta, ceea ce provoaca o durere suplimentara, fiind nevoie de tratament cu antibiotice si de o vizita urgenta la medicul stomatolog. Durerea este pulsatila, puternica. Se poate instala si sensibilitatea la cald sau rece.
  • fisuri dentare: pot aparea pe suprafata oricarui dinte, dar mai ales pe molari si premolari. Fisurile sunt rezultatul bruxismului, traumelor dentare, obturatiilor. Durerile se amplifica atunci cand se consuma alimente dulci, reci sau calde.
  • boala parodontala: inflamarea tesutului gingival. Afectiunea survine in urma unei igiene orale deficitare. Simptome: culoarea rosie a gingiilor, respiratia urat mirositoare, durerea de dinti.
  • durerile dentare mai pot fi cauzate de aparatul ortodontic, de eroziunea dintilor (smaltului), de o congestie sinusala.

Cum se pot preveni durerile dentare
Poti preveni durerile dentare cu cateva masuri simple:

  • spala-te pe dinti dupa fiecare masa, cel putin 2 minute;
  • curata dintii cu ata dentara;
  • fa consult stomatologic de cel putin 2 ori pe an;
  • evita fumatul;
  • urmeaza o dieta echilibrata.

Ce faci daca ai dureri de dinti? Cel mai bine ar fi, daca ai inflamatii sau dureri severe, sa te duci la dentist. Exista insa si medicamente pentru durerile de dinti. Sunt medicamente care se pot elibera fara prescriptie medicala, care te pot ajuta sa ameliorezi durerea pana ajungi la stomatolog. Medicamentele pentru dureri dentare nu se iau deloc la intamplare, nu uita ca unui copil este bine sa i se administreze altfel de medicamente decat adultilor. Pe site-ul farmaciei gasesti medicamente pentru durerile de dinti in diferite forme: drajeuri, comprimate, tablete, tablete efervescente. Doza de administrare si tipul de medicament il hotaraste insa medicul stomatolog, in functie de simptomele pacientului.