Parasinus Penta, 12 comprimate, GSK

Medicamente fara reteta

Brand: GSK
In stoc
11,49 Lei

Pretul afisat este cu TVA si este valabil doar pentru comenzile online pe www.drmax.ro. In farmacii pretul poate varia.

Despre produs

7501950

Parasinus Penta este un medicament utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, dureri de cap, dureri musculare, dureri in gat, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor (nas infundat, durere la nivelul sinusurilor).

Beneficii:

  • Amelioreaza durerea si scade temperature;
  • Desfunda nasul si sinusurile, facilitand respiratia;
  • Are in compozitie un expectorant (terpinhidrat) care favorizeaza eliminarea secretiilor provenite din caile respiratorii;
  • Cafeina din compozitie potenteaza efectul analgezic al paracetamolului si are un efect stimulant usor;
  • Stimuleaza sistemul imunitar prin continutul de vitamina C.

Ingrediente: fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg, terpinhidrat 20 mg si acid ascorbic 38 mg.

Mod de utilizare:

  • Adulti, varstnici si adolescenti (copii cu varsta peste 12 ani): doza uzuala este de 1-2 comprimate administrate la fiecare 4-6 ore, fara a se depasi 8 comprimate in 24 de ore. Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore. Nu depasiti doza recomandata. Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara sfatul medicului.
  • Copii cu varsta sub 12 ani: nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.
  • Acest medicament contine paracetamol; nu utilizati concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol.

Forma de prezentare: cutie cu 12 comprimate.

Data ultimei actualizari 28.06.2021