Efisen S 250mg, 12 comprimate, Solacium

Suplimente alimentare

Produs indisponibil Acest produs nu mai face parte din oferta noastra.

Despre produs

7503793

Efisen S este indicat in algii, cefalee, dureri de origine dentara, nevralgii, nevrite, dureri postoperatorii, si dureri de origine reumatica. Este tratamentul durerii si febrei asociate cu raceala si gripa.

Ingrediente: Un comprimat contine paracetamol 250mg, propifenazona 150mg, cafeina anhidra 50mg si excipienti: talc purificat, amidon de porumb, celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal anhidru, povidona K 30, stearat de magneziu.

Mod de administrare:

Doar pentru adulti: 1 – 2 comprimate odata. Doza unica poate fi repetata de 3 ori in 24 ore. Se recomanda ingestia produsului cu o cantitate suficient de mare de lichid (aproximativ 200ml la adult daca este posibil). Pacientii ce utilizeaza analgezice ce pot fi obtinute fara prescriptie medicala trebuie sa nu le utilizeze mai mult de o saptamana sau in doze mai mari decat cele recomandate, doar daca acest lucru nu a fost recomandat de catre un medic.

Efisen S nu trebuie utilizat la nou-nascuti si copii sub 15 ani.

Precautii:

Se impun precautii in caz de alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul de lunga durata cu doze mari, in tratamentul ocazional fiind acceptabil). Este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.

Pentru a se evita supradozajul trebuie sa se verifice absenta paracetamolului in alte medicamente administrate concomitent.

Au fost raportate izolat cazuri de crize de astm bronsic si soc anafilactic la pacienti predispusi, in urma administrarii de produse ce contin propifenazona si paracetamol.

Se recomanda ca Efisen S sa nu fie utilizat in perioada de sarcina, mai ales in primul trimestru si in ultimele 6 saptamani de sarcina (cea de-a doua mentiune a fost facuta datorita riscului de inhibare a biosintezei prostaglandinelor si, prin urmare, a influentarii travaliului).

Deoarece substantele active din componenta acestui medicament sunt excretate in laptele matern, si datorita imaturitatii sistemelor enzimatice ale nou-nascutului, Efisen S nu trebuie utilizat de catre mamele care alapteaza.

Nu se administreaza in caz de hipersensibilitate la produse ce contin fenilbutazona.

Nu se utilizeaza in caz de hipersensibilitate la pirazolone sau compusi inruditi (hipersensibilitate la produse ce contin fenazona, propifenazona, aminofenazona, metamizol).

Nu se administreaza in caz de afectari severe ale functiei hepatice sau renale, in conditiile unui deficit congenital de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza (ce se poate manifesta prin anemie hemolitica), porfirie hepatica acuta, sindrom Gilbert (icter benign tranzitoriu secundar deficitului de glucuronil-transferaza) sau tulburari ale hematopoiezei.

Forma de prezentare: 12 comprimate

Avertizare: imaginile sunt doar cu titlu informativ.

Data ultimei actualizari: 12.10.2021