Medicamente fara reteta

Theraflu Max Raceala si Gripa cu aroma de fructe de padure si mentol, 10 plicuri, GSK

28,99 Lei

Pret / BUC: 2,90 Lei

Pretul afisat este cu TVA si este valabil doar pentru comenzile online pe www.drmax.ro. In farmacii pretul poate varia.

Descriere si prospect: Theraflu Max Raceala si Gripa cu aroma de fructe de padure si mentol, 10 plicuri, GSK

652382050

Theraflu Max Raceala si Gripa este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, atunci cand congestia nazala (nasul infundat) este insotita de febra si/sau durere usoara spre moderata, precum durere in gat, durere de cap, durere musculara si durere la nivelul sinusurilor. Theraflu Max Raceala si Gripa trebuie utilizat numai de catre adulti si varstnici cu o greutate corporala de minimum 50 kg.

Beneficii:

  • Paracetamol este un calmant al durerii (analgezic) si reduce febra
  • Clorhidratul de fenilefrina este un decongestionant nazal. Desfunda nasul si va ajuta sa respirati mai usor, reducand inflamatia din caile respiratorii nazale.
  • Acidul ascorbic este o componenta esentiala a alimentatiei la om si completeaza aportul zilnic de vitamina C. Este deosebit de important in stadiile incipiente ale racelii sau gripei, deoarece rezervele de vitamina C pot fi scazute, iar pofta de mancare poate lipsi.

Ingrediente: Fiecare plic unidoza contine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg (care corespunde la 8,2 mg fenilefrina baza) si acid ascorbic 70 mg.

Mod de utilizare:

Adulti (inclusiv varstnici) cu greutatea de 50 kg si peste:

  • Un plic la interval de 4-6 ore, dupa cum este necesar, fara a se depasi 4 plicuri pe zi.
  • Doza zilnica maxima: 4 plicuri intr-un interval de 24 de ore, echivalentul a 4000 mg de paracetamol, 40 mg de clorhidrat de fenilefrina si 280 mg de acid ascorbic. A nu se depasi doza sau frecventa de administrare recomandate.
  • Durata maxima de utilizare inainte de consultul unui medic: 3 zile.
  • Numarul minim de plicuri necesar zilnic pentru un tratament eficace trebuie utilizat pentru cel mai scurt timp necesar pentru a controla ameliorarea simptomelor.

Copii si adolescenti: Theraflu Max Raceala si Gripa nu este indicat la copii si adolescenti cu varsta sub 18 ani.

Precautii:

  • Theraflu Max Raceala si Gripa contine paracetamol. NU luati acest medicament concomitent cu oricare alte medicamente eliberate cu sau fara reteta care contin paracetamol pentru tratamentul durerii, febrei sau al simptomelor de raceala si gripa.
  • Nu depasiti doza recomandata, deoarece acest lucru va poate afecta grav ficatul.
  • Nu utilizati impreuna cu niciun alt medicament pentru tratamentul tusei, racelii, congestiei nazale sau pentru nas infundat.

Forma de prezentare: Cutie cu 10 plicuri unidoza din hartie. Fiecare plic de Theraflu Max Raceala si Gripa contine o pulbere de culoare roz pal pana la portocaliu deschis, cu un miros caracteristic de mentol si fructe de padure

Ne asiguram in permanenta de acuratetea informatiilor prezentate. In situatia actualizarii fara instiintarea noastra in prealabil, acestea pot sa difere. Va recomandam sa consultati ambalajul produsului inainte de utilizare.