Set de atribute:

Medicamente fara reteta

Description: Introduction

Paracetamol 500 mg Terapia este utilizat ca tratament simptomatic al durerilor usoare si medii cu diferite localizari: cefalee (inclusiv migrena), artralgii, lombalgii, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinala, dismenoree, precum si ca tratament simptomatic al febrei.

Beneficii:
Ā - actioneaza impotriva durerii de diverse etiologii
Ā - ajuta la scaderea temperaturii corpului in caz de febra (antipiretic)

Ingrediente: fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg.

Mod de utilizare:

Adulti: Doza uzuala este de unu sau doua comprimate de 500 mg, care se repeta la interval 4-6 ore, pana la maxim 6 comprimate (3000 mg) in 24 de ore.

Copii si adolescenti:
- Copii cu varsta sub 12 ani: nu administrati acest medicament la copii cu varsta sub 12 ani.
- Adolescenti cu varsta cuprinsa intre 12 si 15 ani si greutatea cuprinsa intre 41 si 50 kg: doza recomandata este de un comprimat administrat o data, doza care se poate repeta, daca este necesar, la interval de 4-6 ore, fara a depasi 4 comprimate pe zi.
- Adolescenti cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani si greutatea peste 50 kg: se recomanda aceleasi doze ca si la adulti.

Nu consumati bauturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.
Daca durerea persista mai mult de 5 zile sau febra dureaza mai mult de 3 zile, manifestarile se inrautatesc sau apar alte simptome, trebuie sa intrerupeti tratamentul si sa va adresati unui medic.

Forma de prezentare: cutie cu 20 comprimate

SKU
7500665