Nurofen Plus, 12 tablete, Reckitt Benckiser

Medicamente fara reteta

In stoc

17,29 Lei

Pretul afisat este cu TVA si este valabil doar pentru comenzile online pe www.drmax.ro. In farmacii pretul poate varia.

Despre produs

2134520

Ce este Nurofen Plus si pentru ce se utilizeaza

Nurofen Plus contine ca substante active ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8 mg. Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, inflamatie si febra. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor. Poate fi utilizata singura sau in asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul.
Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui, reumatice, musculare, in migrena si nevralgii, reducerea febrei si simptomelor din raceala si gripa. Nurofen Plus este indicat la pacienti cu varsta intre 12-18 ani pentru tratamentul durerilor acute moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.
Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Cum sa luati Nurofen Plus

Trebuie utilizata cea mai mica doza eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor.

Adulti si adolescentii peste 12 ani:
Utilizati la nevoie 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, daca este necesar, utilizati 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 - 6 ore. Comprimatele filmate trebuie inghitite intregi cu apa.

Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Daca durerea nu se amelioreaza dupa 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra pentru a fi sfatuit.

Este necesar un interval de minim patru ore intre doze, iar doza administrata nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate filmate Nurofen Plus in 24 de ore. Doza zilnica maxima recomandata nu trebuie depasita.

Nurofen Plus nu trebuie administrat la copii cu varsta sub 12 ani, din cauza riscului de aparitie a problemelor severe cu respiratia.

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Nurofen Plus poate provoca reactii adverse, cu toate ca acestea nu apar la toate persoanele. Reactiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurta perioada necesara pentru controlul simptomelor. Evaluarea reactiilor adverse a fost facuta in functie de frecventa de aparitie a acestora.

Medicamente precum Nurofen Plus se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Retentie de apa (edem), tensiune arteriala mare si insuficienta cardiaca au fost raportate in asociere cu AINS.

Reactii adverse atribuite ibuprofenului

Reactii adverse mai putin frecvente (care afecteaza pana la 1 din 100 persoane): durere de cap, ameteala, urticarie si mancarime, durere abdominala, greata, dispepsie, eruptii pe piele.

Reactii adverse rare (care afecteaza pana la 1 din 1000 persoane): diaree, balonare, constipatie si varsaturi.

Reactii adverse foarte rare (care afecteaza pana la 1 din 10000 persoane): tulburari de formare a celulelor sanguine (cu simptome precum: febra, durere in gat, ulcere la nivelul mucoasei bucale, simptome de gripa, oboseala severa, sangerari nazale si la nivelul pielii); umflare a fetei, a limbii sau a gatului (laringe), care poate determina dificultati in respiratie, batai rapide ale inimii, scadere severa a tensiunii arteriale sau soc; simptome de meningita aseptica, inflamatie a membranei creierului (fara infectie bacteriana) (cum ar fi torticolis, dureri de cap, greata, varsaturi, febra sau dezorientare); ulcere gastro-intestinale, potential cu hemoragie si perforare, scaune de culoare neagra sau varsaturi cu sange, ulceratie la nivelul mucoasei bucale si inflamatie, gastrita, disfunctie hepatica; forme severe de reactii cutanate cu eruptie severa pe piele cu vezicule, in special pe picioare, brate, palme si talpi care pot implica si fata si buzele (eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson). Acestea se pot agrava si mai mult, veziculele se pot largi si extinde si parti ale pielii se pot exfolia (sindromul Lyell). De asemenea, poate exista o infectie severa cu distrugerea pielii (necroza), a tesutului subcutanat si muschilor; insuficienta renala acuta, necroza papilara mai ales la tratament indelungat, asociata cu un nivel seric crescut al concentratiei de uree; scaderea nivelului de hemoglobina.

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile): astm bronsic sau astm bronsic agravat, bronhospasm sau dificultate in respiratie, tulburari de auz, insuficienta cardiaca, edem, hipertensiune arteriala, exacerbare a colitei si a bolii Crohn.

Reactii adverse atribuite codeinei:

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile): hipersensibilitate, umflarea fetei, eruptii pe piele, depresie, halucinatii, confuzie, modificari de dispozitie, stare de neliniste, cosmaruri, ameteala, somnolenta, convulsii, tensiune intracraniana crescuta, cefaleee, tulburari de miscare, vedere incetosata, vedere dubla, ameteli, bradicardie, palpitatii, hipotensiune ortostatica, deprimare respiratorie, dificultate in respiratie, suprimarea tusei, durere abdominala, greata, varsaturi, constipatie, uscaciunea gurii, colica biliara, inrosirea fetei, colica ureterica, tulburari urinare (frecventa crescuta a urinarilor si scaderea cantitatii de urina), scaderea poftei de mancare, rigiditate musculara, temperatura scazuta a corpului, transpiratie, iritabilitate, oboseala, stare de rau.

In timp ce utilizati Nurofen Plus pot sa apara somnolenta si ameteli, de aceea nu conduceti vehicule sau nu folositi utilaje. Evitati consumul de bauturi alcoolice, deoarece poate creste aceste efecte. Daca utilizati din greseala prea multe comprimate filmate Nurofen Plus, contactati imediat medicul dumneavoastra. Daca simptomele persista, se inrautatesc sau daca apar alte simptome, intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.

 Forma de prezentare: cutie cu 12 comprimate

Data ultimei actualizari 31.03.2021