Efisen M 200mg, 12 comprimate, Solacium

Medicamente fara reteta

Produs indisponibil Momentan produsul nu mai face parte din oferta noastra

Despre produs

7503503

Efisen M contine ibuprofen, care apartine unei grupe de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (AINS). Antiinflamatoarele nesteroidiene modifica raspunsul organismului la durere, inflamatie si febra. Efisen M este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate usoara, pana la moderata: dureri de cap, inclusiv cele de tip migrena, dureri de spate, dureri musculare, dureri de dinti, dureri articulare, dureri menstruale. De asemenea, se poate utiliza in caz de febra asociata cu raceala sau gripa.

Ingrediente: Fiecare comprimat filmat contine ibuprofen 200mg, lactoza super tab spray-dried 100mg.

Mod de administrare:

Comprimatele filmate de Efisen M trebuie inghitite cu un pahar cu apa, preferabil dupa masa.

Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: doza uzuala este de un comprimat filmat Efisen M, administrat la intervale de 4-6 ore. Daca durerea sau febra nu se amelioreaza, se pot adminstra 2 comprimate filmate Efisen M, fara a depasi, insa, 6 comprimate filmate Efisen M in 24 ore.

Copii cu varsta sub 12 ani: Efisen M este contraindicat la copii cu varsta sub 12 ani.

Pacienti varstnici: nu este necesara scaderea dozelor, cu exceptia cazului in care este prezenta insuficienta renala sau hepatica; in acest caz, dozele trebuie stabilite de medic pentru fiecare pacient in parte.

Precautii:

Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Efisen M daca: temperatura continua sa creasca sau febra persista mai mult de 3 zile; durerea se agraveaza sau dureaza mai mult de 10 zile.

Daca aveti impresia ca efectul Efisen M este prea puternic sau prea slab, adresati-va medicului dumneavostra sau farmacistului.

Daca uitati sa utilizati Efisen M, nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Informati-l pe medicul dumneavoastra daca prezentati oricare dintre urmatoarele: va simtiti rau (greata, varsaturi), aveti dureri abdominale, indigestie; dureri de cap, ameteli si pierderea auzului; vedere anormala sau tulburari ale vederii.

Daca observati orice reactie adversa, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Forma de prezentare: 12 comprimate

Data ultimei actualizari 24.07.2021